قبلی

دنیای خودروهای هوشمند و خودران

صنعت خودروسازی در جهان به معنای امروزی آن از قدمتی بیش از ۱۱۰ سال برخوردار است. طی این مدت پیشرفت های چشمگیری در بخش های مختلف خودرو همچون زیبایی، کیفیت طراحی و ساخت، رفاه و آسایش سرنشینان، ایمنی در تصادفات، میزان مصرف سوخت و کاهش آلایندگی زیست محیطی روی داده است. با این وجود، روند تغییر و تحول در فناوریهای خودرویی طی سال های اخیر با ورود سیستم های الکتریکی و الکترونیکی پیشرفته، شتاب فوق العاده ای یافته و به نظر می رسد در آینده ای نزدیک، مفهوم خودرو با حضور خودروهای هوشمند و خودران برقی در تمامی جاده ها، متحول خواهد شد. امروزه در کنار شرکت های بزرگ و قدیمی خودروسازی جهان، شرکت های فناوری همچون اپل، گوگل و سیسکو نیز به حوزه طراحی و ساخت خودروهای هوشمند و خودران گام نهاده اند و به گفته مدیرعامل شرکت بنز، رقبای آینده خودروسازان این شرکت ها خواهند بود.

با این مقدمه، در این بخش از دنیای اتوماتیک که ما آن را «دنیای خودروهای هوشمند» نام‌گذاری کرده‌ایم، به اختصار به دنبال معرفی فناوریهای نوین خودرویی، تشریح مفاهیم مرتبط با سیستم های الکتریکی و الکترونیکی خودروهای امروزی، آموزش مباحث تکنیکال در زمینه پیاده سازی و عیب یابی سیستم های الکترونیکی خودرو، درج آخرین اخبار و معرفی جدیدترین تکنولوژی های ارائه شده در زمینه خودروهای برقی و خودران هستیم. چشم‌انداز ما در این بخش از وبسایت، تبدیل شدن به وبسایت مرجع در زمینه فناوری های نوین در حوزه سیستم های الکتریکی و الکترونیکی خودروهای هوشمند می باشد.

گاه شمار صنعت خودروسازی در جهان

نگاهی اجمالی بر سیر تاریخی پیشرفت و تکامل صنعت خودرو به همراه معرفی چهره های تأثیرگذار

فناوری‌های پیشرفته خودرویی

آشنایی با فناوری های مورد استفاده در حوزه ایمنی خودرو، افزایش رفاه و آسایش سرنشینان و حفاظت از محیط زیست

امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی، بکارگیری فن‏اوری های نوین در خودرو به یک ضرورت برای خودروسازان دنیا مبدل شده است و هر ساله سهم قطعات الکترونیکی در هزینه های خودرو در حال افزایش است بگونه ای که مطابق شکل زیر پیشبینی می شود تا سال ۲۰۳۰ میلادی، بیش از نیمی از هزینه های تولید یک خودرو را، هزینه اجزای الکترونیکی آن تشکیل دهد. سختگیرانه تر شدن الزامات قانونی از یکسو و افزایش سطح انتظارات مشتریان از سوی دیگر سبب شده است تا شرکت‏های خودروسازی برای کسب سهم بیشتری از بازار، برنامه‏ ریزی‏ های گسترده ای را برای توسعه و پیاده سازی فن‏اوری‏ های پیشرفته روی خودروهای ساخت خود انجام دهند. این فناوریهای پیشرفته، گسترده زیادی یافته اند اما بطور کلی میتوان آن ها در حوزه های ایمنی، حفاظت از محیط زیست و امکانات رفاهی دسته بندی نمود. در این بخش برخی از کاربردی ترین فناوری های پیشرفته بکارگرفته شده در سه حوزه فوق معرفی می گردند.

فناوری های پیشرفته خودرویی در حوزه ایمنی راننده و سرنشینان

فناوری های پیشرفته خودرویی در حوزه افزایش رفاه و آسایش راننده و سرنشینان

فناوری های پیشرفته خودرویی در حوزه حفاظت از محیط زیست

آشنایی با سیستم های نوین و پیشرفته الکتریکی و الکترونیکی خودرو

آموزش مفاهیم و مبانی طراحی و پیاده سازی سیستم های نوین الکتریکی و الکترونیکی خودروهای امروزی

آشنایی با مبانی و مفاهیم اولیه کنترلرها و شبکه های خودرویی