قبلی

نرم‌افزار STEP7 به‌عنوان مهم‌ترین بخش پرتال TIA، امکان پیکره‌بندی، برنامه‌نویسی، شبیه‌سازی، تست و راه‌اندازی اعضای خانواده SIMATIC Controllers را داخل پرتال TIA فراهم می‌نماید. دلیل اهمیت بالای نرم‌افزار STEP7 در آن است که پیکره‌بندی و برنامه‌نویسی PLC، به‌منزله ستون فقرات مهندسی یک پروژه به شمار می‌رود و اتمام این مرحله، زیرساخت لازم برای پیاده‌سازی و اجرای سایر مراحل مهندسی پروژه همچون ایجاد صفحات گرافیکی برای پنل ها و HMIها، پیکره‌بندی و پارامتردهی درایوها، انجام تنظیمات مربوط به ارتباطات شبکه‌ای و … را فراهم می‌آورد. بهره‌مندی از محیط کاربری مناسب و کاربرپسند، برخورداری از کتابخانه‌های بزرگی از توابع از پیش برنامه‌نویسی شده همچون توابع ایمنی، امنیتی، تکنولوژی به همراه امکانات تست، شبیه‌سازی و خطایابی پیشرفته، پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف، وجود ابزارهای کاربردی در جهت کاهش مدت‌زمان مهندسی پروژه، جامعیت و پشتیبانی از طیف وسیعی از قطعات و تجهیزات سخت‌افزاری از مهم‌ترین نقاط قوت این نسخه از نرم‌افزار STEP7 به شمار می‌رود. این نرم‌افزار در دو ویرایش Basic و Professioanl ارائه می‌گردد، ویرایش Basic، تنها از PLC های سری S7-1200 ولی ویرایش Professional، از تمامی اعضای خانواده SIMATIC Controllers پشتیبانی می‌نماید.

برخی از قابلیت‌های بیان‌شده برای نرم‌افزار STEP7 هم‌زمان با نصب نرم‌افزار و برخی از طریق نصب نرم‌افزارهای جداگانه‌ای موسوم به آپشن یا افزونه، در دسترس کاربران قرار داده می‌شوند. آپشن ها بسته به نیاز و کاربرد می‌بایست به‌صورت جداگانه توسط کاربر تهیه و نصب گردند. به‌عنوان نمونه نرم‌افزار «SIMATIC STEP7 Safety Advanced»، آپشنی است که قابلیت برنامه‌نویسی و کار با تجهیزات کلاس ایمن در برابر خرابی (به انگلیسی : Fail-Safe Class) را به پرتال TIA اضافه می‌نماید.

نرم‌افزار «SIMATIC PLCSIM Advanced» از جمله آپشن های پرکاربرد STEP7 به شمار می‌رود که امکان شبیه‌سازی کامل پروژه‌های مبتنی بر PLC های سری S7-1200 و S7-1500 را بدون نیاز به سخت‌افزار واقعی فراهم می‌نماید و ازاین‌رو در کاهش مدت‌زمان و هزینه مهندسی پروژه بسیار تأثیرگذار می‌باشد. لازم به ذکر است شبیه‌سازی PLC های سری S7-300 و S7-400 به کمک نرم‌افزار SIMATIC PLCSIM داخل پرتال TIA صورت می‌پذیرد و این نرم‌افزار به‌صورت پیش‌فرض هم‌زمان با STEP7، نصب و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

از دیگر آپشن های کاربردی ارائه‌شده برای STEP7 می‌توان به نرم‌افزار «Prodiag» اشاره نمود که این افزونه، امکان خطایابی پیشرفته و سریع برنامه را با ذکر جزئیات خرابی فراهم و راهکارهایی جهت رفع آن ارائه می‌نماید. نکته جالب‌توجه در خصوص این افزونه آن است که Prodiag، مزایای ذکرشده را بدون برنامه‌نویسی و به‌صورت خودکار فراهم و روی تجهیزات مانیتورینگ همچون HMI ها و نمایشگر کنترلرهای S7-1500  نمایان می‌سازد.

از دیگر آپشن های ارائه‌شده برای نرم‌افزار STEP7 می‌توان به «SIMATIC ODK 1500S» و  «SIMATIC Target 1500S for Simulink» اشاره نمود. آپشن SIMATIC ODK 1500S، امکان استفاده از زبان‌های سطح بالای برنامه‌نویسی همچون ++C و نرم‌افزارهای تحت ویندوز همچون نرم‌افزارهای کار با پایگاه‌های داده را به هنگام کار با کنترلرهای نرم‌افزاری سری S7-1500 فراهم می‌نماید و از این طریق انعطاف‌پذیری در برنامه‌نویسی را برای مهندسین به ارمغان می‌آورد.

آپشن SIMATIC Target 1500S for Simulink نیز، امکان شبیه‌سازی کنترلرهای خانواده SIMATIC را در محیط Simulink نرم‌افزار MATLAB فراهم نموده و از این حیث، در کاهش مدت‌زمان مهندسی پروژه‌های مدل‌سازی بسیار تأثیرگذار می‌باشد.