قبلی

شرکت زیمنس طیف وسیعی از پنل ها، HMI ها و سیستم‌های مانیتورینگ را بسته به کاربردهای مختلف از سطوح پایه تا سطوح پیشرفته طراحی و این محصولات را مطابق  نمودار شکل زیر، در قالب گروه‌های متفاوتی در خانواده SIMATIC HMI به بازار عرضه نموده است. رنج این محصولات از پنل ها و HMI های کلیددار در گروه Basic HMI آغاز و به سیستم‌های مانیتورینگ پیشرفته مبتنی بر کامپیوترهای صنعتی در گروه SCADA ختم می‌شود.

زیمنس تا پیش از ارائه پرتال TIA، سه نرم افزار Protool ، WinCC Flexible و  SIMATIC WinCC را مطابق شکل زیر به‌منظور پیکره‌بندی، برنامه‌نویسی و ایجاد صفحات گرافیکی محصولات خانواده SIMATIC HMI ارائه نموده بود. اکنون بجای نرم افزارهای ذکر شده تنها از نرم افزار WINCC TIA Portal در چهار ویرایش استفاده می گردد. لازم به ذکر است که نرم افزار Protool که اکنون کاملاً منسوخ شده است پیشتر برای برنامه نویسی پنل های اپراتوری قدیمی زیمنس مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر هیچ کاربردی برای محصولات جدید ندارد. پس از آن، نرم افزار WinCC Flexible معرفی گردید و به منظور برنامه نویسی تقریباً تمامی پنل ها و HMIهای زیمنس مورد استفاده قرار گرفت که همچنان در این زمینه کاربرد دارد و نهایتاً در سطحی بالاتر، زمانی که هدف برنامه نویسی سیستم های اسکادا و مانیتورینگ جامع یک کارخانه است، زیمنس نرم افزار معروف WinCC را به کاربران خود ارائه می نماید.

 

SIMATIC WINCC، نرم افزار مانیتورینگ،کنترل و جمع آوری داده ها یا به اختصار سیستم اسکادای زیمنس (به انگلیسی : (Supervisory, Control And Data Acquisition (SCADA) است که با واسط کاربری مناسب و قابلیت های فراوان خود، از محبوبیت بسیاری میان کاربران برخوردار است. این نرم افزار کارا و قابل اعتماد، امکانات مانیتورینگ و نظارت مناسبی ارائه می‌دهد و با توجه به پوشش سخت افزاری عالی زیمنس در سطوح فیلد و کنترل هرم اتوماسیون، در صنایع بزرگ و کاربردهای پیچیده به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. شمای ظاهری صفحه اصلی نرم افزار WinCC در شکل زیر نشان داده شده است.

همانگونه که بیان گردید در حال حاضر، سه نرم افزار فوق در قالب یک نرم افزار با چهار ویرایش در پرتال TIA تجمیع شده اند. ویرایش‌های Basic، Comfort و Advanced به ترتیب به‌منظور پیکره‌بندی، برنامه‌نویسی و ایجاد صفحات گرافیکی HMI های گروه‌های Basic Panels، Comfort & Mobile Panels و Advanced Panels مورداستفاده قرار می‌گیرند. مطابق شکل زیر، هر ویرایش از محصولات ویرایش پایین‌تر از خود نیز پشتیبانی می‌نماید. با این توضیح ویرایش Professional، کامل‌ترین ویرایش نرم‌افزار WinCC است که علاوه بر پشتیبانی از تمامی پنل ها و HMI های خانواده SIMATIC HMI، با نصب روی یک کامپیوتر صنعتی به‌عنوان سیستم اسکادای شرکت زیمنس مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شرکت زیمنس به‌منظور پاسخگویی به‌تمامی نیازهای کاربران، طیف وسیعی از آپشن ها را بسته به کاربردهای مختلف برای نرم‌افزار WinCC طراحی و عرضه نموده است که نام و مشخصات برخی از مهم‌ترین آپشن ها در جدول زیر ارائه‌شده است. برخی از این آپشن ها به‌صورت پیش‌فرض هم‌زمان با نرم‌افزار WinCC نصب و در دسترس کاربر قرار می‌گیرند و برخی می‌بایست به‌صورت جداگانه خریداری و نصب گردند. ذکر این نکته لازم است که تمامی ویرایش‌های نرم‌افزار WinCC، خود از دو نرم‌افزار WinCC CS و WinCC RT تشکیل‌شده‌اند. WinCC CS، بخش مهندسی نرم‌افزار WinCC است که از طریق آن امکان پیکره‌بندی، برنامه‌نویسی و ایجاد صفحات گرافیکی برای پنل ها، HMI ها و یا سیستم اسکادا مهیا می‌گردد و WinCC RT، بخش اجرایی و شبیه‌سازی پروژه‌های ایجادشده با WinCC CS می‌باشد. تفکیک نرم‌افزار WinCC به دو بخش ذکرشده، علاوه بر کاهش هزینه پیاده‌سازی سیستم‌های اسکادا، امنیت و قابلیت اطمینان سیستم کنترل و مانیتورینگ را افزایش می‌دهد.