قبلی

نرم‌افزار STEP7 به‌عنوان یکی از مشهورترین و پرکاربردترین نرم افزارهای زیمنس، امکان پیکره‌بندی، برنامه‌نویسی، شبیه‌سازی، تست و راه‌اندازی PLCهای سری های S7-300 و S7-400 را فراهم می‌نماید. دلیل اهمیت بالای نرم‌افزار STEP7 در آن است که پیکره‌بندی و برنامه‌نویسی PLC، به‌منزله ستون فقرات مهندسی یک پروژه به شمار می‌رود و اتمام این مرحله، زیرساخت لازم برای پیاده‌سازی و اجرای سایر مراحل مهندسی پروژه همچون ایجاد صفحات گرافیکی برای پنل ها و HMIها، پیکره‌بندی و پارامتردهی درایوها، انجام تنظیمات مربوط به ارتباطات شبکه‌ای و … را فراهم می‌آورد. بهره‌مندی از محیط کاربری ساده و کاربرپسند، برخورداری از کتابخانه‌های بزرگی از توابع از پیش برنامه‌نویسی شده به همراه امکانات تست، شبیه‌سازی و خطایابی، پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف، وجود ابزارهای کاربردی در جهت کاهش مدت‌زمان مهندسی پروژه، جامعیت و پشتیبانی از طیف وسیعی از قطعات و تجهیزات سخت‌افزاری از مهم‌ترین نقاط قوت این نسخه از نرم‌افزار STEP7 به شمار می‌رود. این نرم‌افزار در دو ویرایش Basic و Professioanl ارائه می‌گردد، ویرایش Basic، تنها از PLC های سری S7-300 ولی ویرایش Professional، از PLCهای سری های S7-300 و S7-400 پشتیبانی می‌نماید.

نرم‌افزار «SIMATIC PLCSIM» از جمله زیرمجموعه های پرکاربرد STEP7 به شمار می‌رود که امکان شبیه‌سازی کامل پروژه‌های مبتنی بر PLC های سری S7-300 و S7-400 را بدون نیاز به سخت‌افزار واقعی فراهم می‌نماید و ازاین‌رو در کاهش مدت‌زمان و هزینه مهندسی پروژه بسیار تأثیرگذار می‌باشد. این نرم‌افزار به‌صورت پیش‌فرض هم‌زمان با STEP7، نصب و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

پس از ارائه پرتال TIA و تجمیع نرم افزار STEP7 در این پرتال، اندک اندک استفاده از این نرم افزار کاهش یافت و کاربرد آن به پروژه های قدیمی و برخی کاربردهای خاص محدود گشت.