قبلی

پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در حوزه اتوماسیون صنعتی و دیجیتالی شدن پروسه‌های مختلف، سبب شده است تا امروزه برخورداری از قابلیت‌هایی همچون انعطاف‌پذیری، سرعت و دقت بالا در بهره‌برداری، ایمنی در برابر خرابی و عیب‌یابی سریع و دقیق برای سیستم‌های توزیع و انتقال توان الکتریکی نیز یک ضرورت به شمار رود. ضمن آنکه مشاهده و مانیتورینگ لحظه ای انرژی مصرفی در کارخانجات بزرگ مزایای بیشماری همچون بهینه سازی مصرف انرژی، افزایش قابلیت اطمینان تأسیسات برقی، امکان توازن مصرف در زیرساخت ها، کاهش هزینه انرژی مصرفی، شفافیت در هزینه های تولید و … را برای آن ها به ارمغان می آورد. شرکت زیمنس به عنوان بزرگترین شرکت اتوماسیون جهان، با ارائه پرتفویی کامل از تجهیزات اندازه گیری توان و تجهیزات سوئیچینگ به ترتیب در قالب خانواده های «SENTRON» و «SIRIUS»، این امکان را فراهم نموده است تا با اضافه نمودن المان‌های قدرت مورداستفاده در شبکه‌های توزیع و انتقال توان به محیط پرتال TIA در قالب مفهوم توان کاملاً یکپارچه  (به انگلیسی : (Totally Integrated Power (TIP)، بتوان پارامتردهی، راه‌اندازی و بهره‌برداری از این تجهیزات را به‌صورت کارآمدتری انجام داد و بدین شکل از قابلیت‌ها و مزایای ذکرشده برای پرتال TIA در این بخش نیز بهره برد.

مجموعه ای از تجهیزات اندازه گیری توان در قالب سری های ۷KM PAC، ۷KT PAC و مدارشکن های سری های ۳WL و ۳VA محصولات خانواده SENTRON را تشکیل می دهند. این تجهیزات با اندازه گیری دقیق و مداوم میزان توان مصرفی قادرند شفافیت و مدیریت بهینه مصرف انرژی را محقق سازند.

خانواده SIRIUS زیمنس نیز مجموعه از قطعات و المان های سوئیچینگ موردنیاز جهت تابلوهای کنترل همچون انواع کنتاکتورهای قدرت، رله ها، مدارشکنها، سافت استارتها و تجهیزات راه اندازی موتورهای الکتریکی، سیستم های ایمنی و … را در خود جای داده است که این تجهیزات در کنار وظیفه اصلی خود امکان پایش و مدیریت مصرف انرژی را نیز فراهم می نمایند. قرارگیری این تجهیزات در کنار تجهیزات سیستم کنترل مطابق شکل زیر و تجمیع و یکپارچه‌سازی آن‌ها در پرتال TIA، امکان دستیابی به اطلاعات دقیقی از میزان انرژی مصرفی در پروژه را فراهم نموده و ارتباط مؤثر مابین نرم‌افزار SIMATIC Energy Suite و تجهیزات ذکرشده، شفافیت در میزان توان مصرفی هر یک از تجهیزات تولید را به ارمغان می‌آورد.

با مقایسه و آرشیو سازی مستمر اطلاعات به‌دست‌آمده از تجهیزات نشان داده شده در شکل فوق به کمک نرم‌افزار SIMATIC Energy Suite، می‌توان روند تغییرات میزان مصرف انرژی در طول زمان را مدیریت نمود. همچنین مقایسه اطلاعات توان مصرفی هر ماشین با ماشین‌آلات مشابه و یا اطلاعات کل توان مصرفی یک کارخانه با کارخانجات مشابه و یا با استانداردهای موجود، معیارها و راهکارهایی مناسب جهت مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی برای هر کاربرد ارائه می‌دهد.

 

پیکره‌بندی سریع و آسان و امکان استفاده از توابع آماده، سازگاری با استاندارد مدیریت مصرف انرژی ISO50001، امکان آرشیوسازی اطلاعات در PLC یا در نرم‌افزارWinCC ، امکان استفاده از پروتکل ProfiEnergy، امکان برقراری ارتباط با نرم‌افزار SIMATIC Energy Management PRO یا اتصال به سرورهای ابری و امکان استفاده از خدمات مشاوره‌ای شرکت‌های فعال در حوزه مدیریت مصرف انرژی از دیگر مزایای استفاده از این تجهیزات و نرم افزار SIMATIC Energy Suite به شمار می‌رود. لازم به ذکر است نرم‌افزار SIMATIC Energy Management PRO، نسخه پیشرفته SIMATIC Energy Suite می‌باشد که این دو نسخه به‌عنوان جایگزین برای نرم‌افزار پیشین مدیریت مصرف انرژی زیمنس برای صنایع با نام SIMATIC B.Data ارائه‌شده‌اند. در شکل زیر، جایگاه نرم‌افزارهای فوق در هرم انرژی شرکت زیمنس نشان داده شده است.