قبلی

شرکت زیمنس طیف وسیعی از پنل ها، HMI ها و سیستم‌های مانیتورینگ را بسته به کاربردهای مختلف از سطوح پایه تا سطوح پیشرفته طراحی و این محصولات را مطابق  نمودار شکل زیر، در قالب گروه‌های متفاوتی در خانواده SIMATIC HMI به بازار عرضه نموده است. رنج این محصولات از پنل ها و HMI های کلیددار در گروه Basic HMI آغاز و به سیستم‌های مانیتورینگ پیشرفته مبتنی بر کامپیوترهای صنعتی در گروه SCADA ختم می‌شود.

 

زیمنس تا پیش از ارائه پرتال TIA، سه نرم افزار Protool ، WinCC Flexible و  SIMATIC WinCC را مطابق شکل زیر به‌منظور پیکره‌بندی، برنامه‌نویسی و ایجاد صفحات گرافیکی محصولات خانواده SIMATIC HMI ارائه نموده بود. اکنون بجای نرم افزارهای ذکر شده تنها از نرم افزار WINCC TIA Portal در چهار ویرایش استفاده می گردد.

در اولین سطح چارت فوق، نرم افزار SIMATIC Protool قرار دارد که از نرم افزارهای قدیمی و منسوخ شده شرکت زیمنس می باشد و میتوان آن را، اولین نرم افزار شرکت زیمنس در حوزه پیاده سازی سیستم های مانیتورینگ محلی به شمار آورد. این نرم افزار به منظور برنامه نویسی و کار با پنل های اپراتوری قدیمی شرکت زیمنس همچون OPها و HMIهای سری C7 مورد استفاده قرار می گرفت که با ورود پنل های لمسی و جدیدتر شرکت زیمنس، ابتدا جای خود را به نرم افزار WinCC Flexible و سپس به نرم افزار WinCC TIA Portal داد. با این حال همچنان از آن در برخی صنایع کشور به منظور ویرایش پروژه های پیشین، اعمال تغییرات برنامه نویسی و دانلود و آپلود برنامه روی پنل های مربوطه استفاده می گردد. شمای ظاهری صفحه اصلی نرم افزار Protool در شکل زیر نشان داده شده است.

«SIMATIC ProTool (Lite/Pro)V6 SP3»، آخرین نسخه ارائه شده از نرم افزار Protool می باشد که توسط شرکت زیمنس در تاریخ ۲۰۰۹/۰۹/۱۴ (مصادف با ۱۳۸۸/۰۶/۲۳) ارائه گردیده است. این نسخه از نرم افزار با محصولات ذیل سازگاری کامل دارد :

♦ Units with a text-based display (e.g. TD 17, OP 3, OP 7,OP 17)

♦ Units with a graphics display (e.g. OP 27, OP 37, TP 27, TP 37)

♦ Windows-based systems (e.g. Panel PC, standard PC, MP 370, MP 270, MP 270B, OP 270)

♦ HMI components of the SIMATIC C7 control systems (e.g. C7-621, -623, -624, -626, -633, -634, -635, -636 Key)

در سطح دوم نرم افزار SIMATIC WinCC Flexible قرار دارد. این نرم افزار، ابزاری کاربردی به منظور پیکره بندی، برنامه نویسی و ایجاد صفحات گرافیکی در پنل ها و HMIهای خانواده SIMATIC شرکت زیمنس می باشد. محیط ساده و حجم پایین، عملکرد سریع و بدون اشکال، محیط کاربرپسند و قابلیت های بسیار، از جمله مواردی است که محبوبیت این نرم افزار را در پی داشته است. با این وجود نظر به ارائه نرم افزار WinCC TIA Portal، پیکره بندی، برنامه نویسی و ایجاد صفحات گرافیکی برای پنل ها و HMIهای جدید شرکت زیمنس از طریق این نرم افزار امکان پذیر نمی باشد. در حال حاضر از زمینه های اصلی کاربرد این نرم‌افزار، به ویرایش پروژه های پیشین و یا کامپایل پروژه های پیشین جهت ارتقاء (به انگلیسی : Migration) به نسخه WinCC TIA Portal می توان اشاره نمود. شمای یک نمونه پروژه ایجاد شده با نرم افزار WinCC Flexible در شکل زیر نشان داده شده است.