قبلی

شرکت زیمنس به عنوان بزرگترین و یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان محصولات اتوماسیون صنعتی در جهان، طیف وسیعی از درایوها و مبدل های الکتریکی را جهت کار در کاربردهای مختلف صنعتی طراحی و به بازار عرضه نموده است. از محصولات قدیمی این شرکت در حوزه تکنولوژی درایوهای الکتریکی میتوان به سری میکرومستر (MICROMASTER) نسل ۳ و ۴، سری زیموورت مستردرایوها (SIMOVERT MASTERDRIVES) و سری زیمورگ (Simoreg) اشاره نمود که جهت پارامتردهی، تست و راه اندازی این گروه از درایوها، از نرم افزار محبوب درایو مانیتور (Drive Monitor) استفاده می گردد. البته برخی از این محصولات همچون درایوهای میکرومستر با نرم افزار استارتر (Starter) نیز پشتیبانی می گردند. درایوهای خانواده سینامیکس (SINAMICS)، آخرین نسل از درایوهای ارائه شده توسط شرکت زیمنس می باشند که پارامتردهی، برنامه نویسی و راه اندازی آنها توسط نرم افزارهای Starter و Startdrive صورت می پذیرد. در ادامه به معرفی دو نرم افزار کاربردی درایو مانیتور و استارتر پرداخته می شود.

  • نرم افزار Drive Monitor :

نرم افزار Drive Monitor، ابزاری جهت پارامتردهی، راه اندازی و خطایابی درایوهای زیمنس در سری های Micromaster ،Master Drive ،Simoreg و Simadyn می باشد. این نرم افزار، نرم افزاری ساده برای کاربردهای ساده درایو تا سطح متوسط می باشد و نسبت به نرم افزار Starter از قابلیت های کمتری برخوردار می باشد. با این حال دسترسی آسان به کلیه پارمترها، تغییر مقادیر آنها، آپلود و دانلود پارامترها، خطایابی درایو و مشاهده اطلاعات کاری آن از ویژگیهای اصلی نرم افزار می باشد. در این نرم افزار کلیه پارامترها به تفکیک گروه بندی های مختلف و رنگ های متفاوت قابل دسترسی می باشند که از این حیث سادگی کار برای کاربر را فراهم می آورد.

قسمت های مختلف تشکیل دهنده نرم افزار شامل نوار منو، نوار عنوان، نوار ابزار، ساختار درختی پروژه و پنجره اصلی کاری نرم افزار در شکل زیر نشان داده شده است:

  • نرم افزار Starter :

نرم افزار STARTER را میتوان بهترین نرم افزار پارامتر دهی، راه اندازی و خطایابی درایوهای زیمنس به شمار آورد که طیف وسیعی از درایوهای زیمنس را پشتیبانی می نماید. کاربری ساده، ظاهر گرافیکی مناسب و امکانات و قابلیت های زیاد از ویژگی های این نرم افزار به شمار می رود. این نرم افزار درایوهای سری میکرومستر را پشتیبانی میکند.

قسمت های مختلف تشکیل دهنده نرم افزار شامل نوار منو، نوار عنوان، نوار ابزار، ساختار درختی پروژه و پنجره اصلی کاری نرم افزار در شکل زیر نشان داده شده است: