قبلی

مزایای و قابلیت‌های پروتکل پروفی باس همچون سرعت‌بالای ارتباط با ورودی‌ها و خروجی‌ها، قابلیت عیب‌یابی سریع و آسان و مطمئن بودن آن برای محیط‌های صنعتی در کنار نقاط قوت و ویژگی‌های مثبت پروتکل اترنت صنعتی همچون سرعت بسیار بالای انتقال اطلاعات، انعطاف‌پذیری و امکان برقراری ارتباط بی‌سیم، ایده تجمیع و ترکیب این دو پروتکل را در قالب یک پروتکل جدید مطرح ساخت و این امر، زمینه‌ساز تولد پروتکلی جدید، بنام پروفی نت گردید. پروفی نت یک استاندارد لایه باز مبتنی بر اترنت صنعتی است که امکان برقراری ارتباط مابین تجهیزات و ادوات از سطح فیلد تا سطوح بالای هرم اتوماسیون را به‌صورت یکپارچه فراهم می‌نماید. به دلیل مشابهت ساختارِ پروتکل‌های پروفی باس و پروفی نت، با تغییر ماژول‌های سخت‌افزاری شبکه و اصلاح پیکره‌بندی نرم‌افزاری، به‌سادگی می‌توان سیستم کنترل را از پروتکل پروفی باس به پروتکل پروفی نت ارتقاء داد. امکان پیاده‌سازی منعطف بستر سخت‌افزاری شبکه با استفاده از یک کابل STP متشکل از دو زوج سیم برای کاربردهای مختلف، برخورداری از خدمات اِترنت IT همچون سرویس وب، سرویس از راه دور و ارتباطات TCP/IP، عیب‌یابی سریع و آسان به علت برخورداری از توابع پیشرفته، امکان برقراری ارتباط ایمن بی‌سیم و افزایش قابل‌توجه کارایی سیستم کنترل از مهم‌ترین مزایای استفاده از پروتکل پروفی نت به شمار می‌رود. این پروتکل به‌عنوان جدیدترین پروتکل مورداستفاده شرکت زیمنس در هرم اتوماسیون، با بیش از ۴.۳ میلیون ایستگاه نصب‌شده در سرتاسر جهان، عنوان پیشروترین استاندارد مبتنی بر اترنت را از آن خود نموده است.

یکی از ویژگی‌های ممتاز پروتکل پروفی نت، سفارشی‌سازی آن در قالب پروفایل ‌های متنوع بسته به کاربردهای مختلف می‌باشد، به‌گونه‌ای که این پروتکل جهت برقراری ارتباط مابین تجهیزات سیستم ایمنی در قالب پروفایل PROFIsafe، جهت کاربردهای مرتبط با تکنولوژی درایوها و کنترل حرکت در قالب پروفایل PROFIdrive و در کاربردهای مدیریت مصرف انرژی در قالب پروفایل PROFIenergy سفارشی‌سازی شده است. PROFIsafe، ارتباطی ایمن و یکپارچه با تجهیزات ایمنی به‌صورت باسیم یا بدون سیم فراهم می‌آورد و پیام‌های ارتباطی در این نسخه به‌صورت دائمی مانیتور می‌گردند. حداقل سازی سیم‌کشی، امکان برقراری ارتباط بدون سیم از طریق IWLAN و برقراری ارتباط ایمن با تجهیزات از مزایای این پروفایل به شمار می‌رود. لازم به ذکر است دو پروتکل پروفی باس و پروفی نت توسط سازمان بین المللی (به انگلیسی : (Profibus and Profinet International (PI)، پشتیبانی می گردند و از این رو جنبه های مشترکی مابین این دو پروتکل وجود دارد، بگونه ای که به عنوان مثال، پروفایل های PROFIsafe و PROFIdrive برای پروتکل پروفی باس نیز ارائه‌شده‌اند.

PROFIdrive، راهکاری سریع و مطمئن جهت برقراری ارتباط با درایوهای الکتریکی مجهز به پورت پروفی نت، از مبدل‌های فرکانسی ساده تا سرودرایوهای بسیار پیشرفته فراهم می‌آورد. قابلیت تعویض آسان تجهیزات، خطایابی آسان از طریق باس و ساختار یکسان برای کاربردهای کنترل حرکت و کنترل سرعت از مزایای آن به شمار می‌رود. PROFIenergy، امکان صرفه جویی در میزان مصرف انرژی پنهان تجهیزات و قطعات سیستم کنترل را به هنگام توقفات موقت خطوط تولید و قرارگیری تجهیزات در وضعیت آماده به کار فراهم می نماید.